Regaip gecesi veya Recep ayının diğer gecelerinde cemaat namazlarına katılmak mı daha faziletlidir yoksa namazları ferdi olarak yerine getirmek ve müstehap namazları kılmak mı?

2014/02/24
Soru
Bazı müstehap namazların fazilet vakti akşam ve yatsı namazlarının arasındadır ancak camilerde cemaatin durumunu riayet etmek için müsthap namazı kılmak için gerekli fırsat verilmiyor buna göre açıklayın ki Regaip gecesinde veya Recep ayının diğer gecelerinde cemaat namazlarına katılmak mı daha faziletlidir yoksa namazları ferdi olarak yerine getirmek ve müstehap namazları kılmak mı? Özellikle mübarek Ramazan ayının gecelerinde camilerde güfeyle namazını kılmak için fırsat olmuyor bu konuda görüşünüz nedir?

Bu konuda şu cevap taklit mercilerinin fetva bürolarından alındı:

 

Ayetullah Uzma Hamenei:

 

Her iki fazileti kazanmaya çalışabilirsiniz hem cemaat namazlarına katılın hem de müstehap namazları cemaatten sonra yerine getirin.

 

Ayetullah Uzma Sistani:

 

Cuma ve cemaate katılmak daha faziletlidir.

 

Ayetullah Uzma Mekarim Şirazi:

 

Cemaate ve Cumaya katılmanın fazileti daha çoktur. Bundan sonra söz konusu namazları reca kastıyla yerine getirebilirsiniz.

 

Ayetullah Uzma Safi Gülpeygani:

 

Söz konusu durumda cemaatin faziletini kazanmak için nafile namazları ve duaları geciktirmenin bir sakıncası yoktur. Bu durumda nafile namazlarını eda ve kaza niyeti etmeden yerine getirin. vellahu'l-alim

Ayrıntılı Cevap
Bu sorunun ayrıntılı cevabı yoktur.

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar

  • Dinî Eğitim

    Dinî eğitim, bir dinin muteber önermelerini başka kişilere, bunlara amel ve görüş olarak bağlana ...
  • Tefsir Ekolleri c.2

    Kur’an-ı Kerim’i tefsirde yardım alınabilecek kaynaklardan biri, muhtelif metotlarla ayetleri tefsir etme ...