Cenabet guslü alması gereken biri namaz kılabilmek için guslün yanı sıra abdestte alması gerekir mi?

2016/01/14
Soru
Bazı ilmi- haller de okuduğum kadarıyla insan cünüp olduğu zaman, namaz vakti gelirse namazını aldığı cenabet guslü ile kılabilir. Acaba gusülden sonra abdestte alabilir mi? Zira gusülden sonra insanın birden tuvalet ihtiyacı olabilir.


 Cenabet guslü yerine getirmiş olan kimse normal şartlarda abdesti bozan bir durumla karşılaşmadığı takdirde (tuvalete çıkma, yellenme gibi…)aldığı cenabet guslü ile namaz kılabilir ve namaz için abdest almaması gerekir. Eğer abdesti bozan bir durumla karşılaşmadığı halde gusülden sonra namaz için abdest alırsa haram olan(yapmaması gereken ) bir iş görmüştür ama yinede bu halde kıldığı namaz sahih dir.[1]  Hangi sebepten ötürü olursa olsun abdesti bozulursa namaz için abdest alması gerekir.[2] Eğer gusülden sonra abdesti bozan bir durumla karşılaştığının ihtimalini veriyorsa böyle bir durumda namaz kılmak için abdest alması gerekmemekle birlikte abdest alması daha iyidir.

 

 ----------------

[1] Gusül esnasında ve daha sonrasında abdesti bozacak bir durumla karşılaşılmadığı takdirde namaz için abdest almak caiz değildir. Ama kılınan namaz ve alınan gusül sahihtir, urvet’ul-vusga , c.1, s.479.

[2] Tovzih’ul-mesail, c.1,s.227,m.391, cenabet guslü almış kimsenin anamaz için abdest alması gerekir. Ama diğer gusüllerle namaz kılmak sahih değildir abdest alınması gerekir.

 

 

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar