Acaba gece namazına kalkabilmemi sağlayacak bir yöntem var mı?

2014/02/18
Soru
Acaba gece namazına kalkabilmemi sağlayacak bir yöntem var mı?

 

Her sağlıklı insanın, sağlığını korumak için her gün belirli bir süre uyumaya ihtiyacı var. Düzenli ve sistemli bir hayat programı ile hem ihtiyacımız olan uyku ve dinlenmeyi hem de sabah namazından önce gece namazı için uyanmayı sağlaya biliriz. Böylelikle rahatlıkla bu değerli amelin faziletine ulaşabiliriz.

Gece namazına kalkabilmenin en iyi yolu:

    Akşam yemeğini erken yemek.
    Çabuk hazım olan ve ağır olmayan yemekler yemek.
    Erken kalka bilmek için gecenin ilk vakitlerinde uyumak.

Bunlara ek olarak, İmam Sadık(a.s)’ın kehf suresinin son ayetinin tefsirinde şöyle buyurduğu nakil edilmiştir: ‘‘Kim kehf suresinin son ayetini uyumadan okursa uyanmak istediği saatte uykudan uyanır.’’[1]  Yine İmam Sadık(a.s) dan şöyle nakil edilmiştir: Her kim gecenin bir bölümünü Allaha ibadet etmek için geçirmek isterse yatağa uzandığında şu zikri söylesin:

بِسْمِ اللَّهِ اللَّهُمَّ لَا تُؤْمِنِّی مَکْرَکَ وَ لَا تُنْسِنِی ذِکْرَکَ وَ لَا تَجْعَلْنِی مِنَ الْغَافِلِینَ أَقُومُ سَاعَةَ کَذَا وَ کَذَا.”

(Keza ve keza kelimelerinin yerine ise uyanmak istediği saati söylesin) bu takdirde Allah Teâlâ bir meleği onu istediği saatte uyandırması için tayin eder.[2]

Daha fazla bilgi için gece namazının önemi, faydaları ve kazasının hükmü adlı 2859 numaralı soruya başvurun.

 --------------

[1] Kuleyni, seyit cevat, Mustafa, c.4, s.316, Tabersi, mecme’ul- beyan fi tefsir’ul -kuran, c.15, s.138.

."  قُلْ إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُکُمْ یُوحى‏ إِلَیَّ أَنَّما إِلهُکُمْ إِلهٌ واحِدٌ فَمَنْ کانَ یَرْجُوا لِقاءَ رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلاً صالِحاً وَ لا یُشْرِکْ بِعِبادَةِ رَبِّهِ أَحَداً.

[2] [2] Kuleyni, seyit cevat, Mustafa, c.4, s.316, h.18.

 

 

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar