Birinin bedeninin dışarıdan görünmeyen yerlerinde ‘ala’ hastalığı varsa evlenmeden önce bunu eşine söylemeli midir? Söylemezse hükmü nedir?

2015/12/09
Soru
Selamun Aleykum, kolay gelsin. Bedenin bazı bölümlerinde beyazlık oluşmasına neden olan ve bedenin dışarıdan görünmeyen yerlerinde Ala diye bilinen vitiligo hastalığı olan kimse, evlenmeden önce bunu eşine söylemeli midir? Söylemezse ve evlendikten sonra ortaya çıkarsa hükmü nedir? Teşekkürler.

Ayetullah el-Uzma Hamanei’nin Bürosu: Eğer sorulmazsa söylemeye gerek yoktur.

Ayetullah el-Uzma Sistani’nin Bürosu: Evlenecek kadın veya ailesi sorarsa bu hastalığın varlığını gizleyemez. Kendisini sağlıklı gösterse ve nikah kıyılsa, sonra yalan olduğu ortaya çıkarsa kadın nikah akdini feshedebilir.

Ayetullah el-Uzma Mekarim Şirazi’nin Bürosu: Kadın ve erkek, sağlıklı olma koşulunu akdin içindeki şart veya akdin üzerine kurulan şart olarak anlaşırlarsa ortaya çıkcak her kusur, feshetme hakkını doğurur.

Ayetullah el-Uzma Safi Gulpaygani’nin Bürosu: Ala, bir cilt hastalığı olup, halkın veya doktorların teşhisiyle bilinir. Onun evlilikteki hükmü şudur: Erkek nikahtan sonra kadının evlenmeden önce ‘ala’ hastalığı olduğunun farkına varırsa nikahı feshedebilir.

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar