Bir devlet dairesinde çalışmaktayım. Öğlenleri özel bir kuruluşta öğlen namazı kıldırmak, sohbet etmek vb. gibi faaliyetlerim var. Görev kağıdımı müdürümden alıyor ve onun izniyle iş yerinden çıkıyorum. Özel kuruluştan aldığım yol hakkının şer’i yönü var mı?

2014/02/12
Soru
Bir devlet dairesinde çalışan ve bir özel kuruluşta öğle namazı kıldıran, sohbet eden vb. faaliyetleri olan bir alimim. Görev kağıdımı müdürümden alıyor ve onun izniyle iş yerinden çıkıyorum. Namazım bazen iş yerinde kıldığım süre kadar olurken, bazende sohbet vs.’den dolayı uzuyor. Özel kuruluştan aldığım yol hakkının şer’i yönü var mı? Acaba vesveseye mi tutuldum bilmiyorum.

Ayetullah el-Uzma Hamanei’nin Bürosu: Böyle durumlarda ölçü kanuna uymaktır.

Ayetullah el-Uzma Sistani’nin Bürosu: Ücret adı altında olmazsa sakıncası yoktur.

Ayetullah el-Uzma Mekarim Şirazi’nin Bürosu: Kanuna aykırı olmazsa sakıncası yoktur. Bu konuda ilgili sorumlulara danışmalısınız.

Ayetullah el-Uzma Safi Gulpaygani’nin Bürosu: İş yerinde olmadığınız saatler için para veriliyorsa (yaptığınız iş için değil), aynı zamanda başka bir yerden de aynı saat için para alıyorsanız birinci iş yerine ait parayı geri vermeniz gerekiyor.

 

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar

  • El Mizan Tefsiri c.2

    el-Mîzan gibi çok yönlü bir tefsiri okumanın Kur'ân-ı Kerim'in anlaşılması ve ta ...
  • Şia Alimleri Biyografisi c.2

    İmam Ali (a.s) oğlu İmam Hasan’a (a.s) yazdığı vasiyetnamede şöyle buyuruyor: “Yavrucuğum! Ben ...