Sabah ezanının bitimine kadar sahur yenilebilir mi?

2015/06/19
Soru
Oruç tutarken sabah ezanının bitimine kadar sahur yenilebilir mi? Sahur yiyemezse zaaftan ve günün uzun olmasından dolayı oruç tutamayacığını bilen kimse ezanın bitimine kadar yemek yiyebilir mi?

Ayetullah el-Uzma Hamanei’nin Bürosu: Mükellef fecrin doğduğunu bilir veya itminan ederse yemek yiyemez, ama itminan etmezse yemenin sakıncası yoktur.

Ayetullah el-Uzma Sistani’nin Bürosu: 1) Vaktin girdiğine yakin etmişseniz yiyemezsiniz. 2) Şehirden dört fersah (22 km) uzaklaşıp yolculuğa çıkar, orucunuzu yer, sonra da kaza edersiniz.

Ayetullah el-Uzma Mekarim Şirazi’nin Bürosu: İhtiyat olarak sabah ezanından biraz önce ve akşam ezanından biraz sonraya kadar bu işlerden sakınmak gerekir. Böylece insan tüm bu sürede oruçlu olduğuna yakin etmiş olur.    

Ayetullah el-Uzma Safi Gulpaygani’nin Bürosu: İmsakta ölçü fecr-i sadık’ın doğmasıdır. Dolayısıyla ezanın başlaması fecrin doğumuna yakınsa veya vakite dikkat eden müezzinin ezanı itminana ulaştırısa imsak etmek farzdır, gün içinde zaaf etme ihtimali olsa da yemek, içmek caiz değildir.

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar