Sakalı tıraş etmenin hükmü

2014/02/18
Soru
Benim sakalım tam çıkmamıştır. Çene bölümünde hiçbir tüy yoktur. Ama yüzümün diğer yerlerinde tüy vardır. Bu yüzden sakal koymam yüzümün çirkin görünmesine sebep oluyor ve bazen kafirlerin benimle alay etmelerine sebep oluyor. Bu durumda sakalımı tıraş edebilir miyim?

Hiçbir taklit mercii sakalı tıraş etmeyi hangi bahaneyle olursa olsun caiz bilmemektedir. Bütün merciler bu işten sakınmayı gerekli bilmekteler. Buna göre başkaları tarafından alaya alınmak bir işin cevazına sebep olmaz. İmam Humeyni bu konuda şöyle diyor: Sakalı tıraş etmek veya tıraşa benzer şekilde makineyle vurmak muhayyerlik zamanı farz ihtiyat gereği caiz değildir.[1]

Elbette siz yanaklarda için tüyleri ve boynunuzun etrafını tıraş ederek yüzünüzü güzelleştirebilirsiniz hatta yüzünüzü tıraş makinesiyle vurabilirsiniz ancak kökten vurmamalısınız.

Hatırlatılması gerekir ki ilahi hükümlere bağlı olduğumuz zaman kafirlerden övgü beklememeliyiz ve onların kınama, alay ve tehditleri de bizi yıldırmamalıdır. Peygamberin döneminde kafirlerin Müslümanlara karşı alay ve tehditleri çok daha fazla idi, eğer bu işlerden dolayı İslam hükümlerinden vazgeçecek olsalardı artık İslam'ın bu güne kadar yaşaması mümkün olmazdı. Buna göre siz işlerinizde Allah'a tevekkül edin ve bu gibi konulardan korkmayın. Önemli olan ruh güzelliğidir ki o da ilahi emirleri yerine getirmekle meydana gelir.

Daha fazla bilgi için alttaki dizinlere bakın.

1- Sakalı tıraş etmek, soru 12095 (site: 3131)

2- Sakalı tıraş etmenin haram oluşunun fıkhı delili soru 13313 site: 3869

-------------
[1] bk İmam Humeyni, İstiftaat, c. 2 s. 30, s. 79, s. 81 s. 32 s. 84; Tevzihu'l-mesail- meraci, c. 2 s. 835, M. 40; Ayetullah Eraki, Ayetullah Gülpeygani, Safi: Sakalı tıraş etmek veya tıraşa benzer şekilde makineyle vurmak haramdır. Buna göre yeni mükellefiyet dönemine ulaşan kimselerin veya sakalını tıraş ettiğinde halkın alayına sebep olan kimselerinde sakalarını tıraş etmeleri haramdır.

Ayrıntılı Cevap
Bu sorunun ayrıntılı cevabı yoktur.

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar

  • Sorular ve Fetvalar c.2

    Ayetullah Hameneî, fıkhî meseleler, özellikle çağımızın öne çıkardığı soru ve sor ...
  • Eğitimde Yanlış Yöntemler

    Eğitimdeki yanlış yöntemlerden kastımız, eğitimin amacına ulaşmak için eğitmen tarafından uygulanan ancak ...