Üzeri kutlu isimlerle nakşedilmiş bir yüzük kanalizasyona düştüğünde vazife nedir?

2014/02/18
Soru
Parmağımızda olan kutlu isimler ile nakışlanmış bir yüzüğümüz evin kanalizasyonuna düşerse ve onu çıkarmazsak yükümlülüğümüz ne olur?

Üzerinde Allah’ın veya Peygamberin (s.a.a) veyahut bir imamın isminin yazıldığı bir kâğıt veya saygı gösterilmesi gerekli olan herhangi başka bir şey tuvalete bağlı kanalizasyon kuyusuna düşerse, onu dışarıya çıkarmak ve yıkamak her ne kadar zor olsa da farzdır. Dışarı çıkarmak mümkün değilse, tümüyle yok olduğundan emin olmayana dek o lavabo ve tuvalet kullanılmamalıdır.[1] Belirtmek gerekir ki mezkûr soru hakkında büyük taklit mercilerinin (Allah kendilerini korusun) bürolarından fetva istedik ve verilen sayılı yanıtları aşağıda açıklıyoruz:

Hz. Ayetullah Uzma Sistani’nin (ömrü uzun olsun) Bürosu:

Kanalizasyon veya kent altyapısı kanalıyla tuvalet dışına gidiyorsa, onu kullanmanın bir sakıncası yoktur.

Hz. Ayetullah Uzma Mekarim Şirazi’nin (ömrü uzun olsun) Bürosu:

Mukaddes isimlerin yok olduğundan emin olmayana dek söz konusu kanalizasyonu kullanmak bunu bilenlere yasaktır, ama bunu bilmeyen diğer şahıslara bildirmeyin.

Hz. Ayetullah Uzma Safi Gülpaygani’nin (ömrü uzun olsun) Bürosu:

Eğer tuvalet kuyusuna düşmüşse, imkân dâhilinde en kısa süre zarfında hatta kuyunun boşaltılmasına mal olsa da yüzük çıkarılmalıdır. Dışarıya çıkarılmayana dek o yerden yararlanılmamalıdır. Lakin tuvalet kent kanalizasyonuna bağlıysa ve celale isminin söz konusu yerde olmadığından ve oradan çıktığından eminseniz, o mekânı kullanmanın bir sakıncası yoktur.        

--------------
[1] Yüce rehberlik bürosundan alınan yanıt Tevzihü’l-Mesail (el-Mahşi lil-İmam Humeyni), c. 1, s. 93, mesele. 140’da mevcuttur.

Ayrıntılı Cevap
Bu sorunun ayrıntılı cevabı yoktur.

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar